AHZS 5 MAN

Kategória: Recenzie Pridané 17.07.2011 Autor: Milan Dermek
Popisek
Automobil hasičskej záchrannej služby typu 5 na podvozku MAN BPS ECO 14.285 LE 4x4 je špeciálny technicko-chemický automobil, ktorý svojím vybavením umožňuje likvidáciu chemických a ekologických havárií spojených s únikom nebezpečných látok najmä pri udalostiach v cestnej premávke a tiež záchranu osôb.

Vozidlo má špeciálnu výbavu techniky a prostriedkov určených na zásahovú činnosť príslušníkov zameranú na likvidáciu havárií spojených s únikom nebezpečných látok do životného prostredia z poškodeného technologického alebo prepravného zariadenia.

Automobil pozostáva z dvojdverovej kabíny vodiča a posádky, ktorá je pôvodnou súčasťou podvozkovej časti a zo samostatnej skriňovej nadstavby tvoriacej vlastný úložný priestor.

Špeciálna skriňová nadstavba je konštruovaná ako samostatná priehradová skriňa priskrutkovaná k rámu podvozku, ktorá je tvorená stabilným rámom s použitím nerezových a hliníkových profilov. Kostra skriňovej nadstavby je zmontovaná z uzavretých hliníkových profilov. Podlaha a priestory pre výbavu, medzisteny a police sú vyrobené z obojstranného štrukturovaného hliníkového plechu. Povrch nadstavby je vyrobený z lepených hliníkových plechov s protikoróznou ochranou. Bočné dvere nadstavby sú hydraulicky alebo núdzovo ručne výklopné smerom nahor, zadné dvere sú výklopné smerom nahor a tvoria tak ochranu obsluhy proti dažďu. Všetky dvere sú uzamykateľné.

Požiarno-ekologické vybavenie je umiestnené tak, aby bolo pre obsluhu dobre prístupné a čiastočne je uchytené aj na výsuvných držiakoch a výťahoch. Po bokoch nadstavby sú výsuvné plošiny (schody pre obsluhu) s protišmykovým povrchom pre obsluhu.

Strecha nadstavby je vyrobená z hliníkového plechu s protišmykovým povrchom a jej pevnosť umožňuje pohyb dvoch osôb súčasne. Prístup na strechu je zabezpečený sklopiteľným rebríkom, ktorý sa nachádza na pravej strane prednej časti nadstavby.

Vozidlo je v rámci montáže nadstavby vybavené elektrocentrálou, prenosnými osvetľovacími telesami a príslušenstvom k elektrocentrále, hydraulickým navijákom Superwinch H2O, výsuvným osvetľovacím stožiarom FIRECO, dýchacími prístrojmi, evakuačnými kuklami a prístrojmi, detekčnými a monitorovacími prístrojmi, záchranárskym náradím a pomôckami, elektrickým náradím, dekontaminačným stanom a sprchou, sorbčnými prostriedkami, ochrannými odevmi, čerpadlami, záchytnými nádobami, nornou stenou a plávajúcou lávkou.

Vozidlo svojím vybavením umožňuje:

  • ochranu dýchacích ciest a povrchu tela pre všetkých členov pracujúcich v prostredí s výbušnými plynmi a parami alebo zamorenom jedovatými látkami
  • vykonávanie kvalifikovaného zásahu zameraného na detekciu a monitorovanie nebezpečných plynov a pár a obmedzujúceho šírenie nebezpečnej látky do  životného prostredia a to zachytávaním jej úniku, jej zberom a uložením.
  • vykonávanie kvalifikovaného zásahu zameraného na dekontamináciu povrchu prostriedkov a osôb
  • poskytnutie odbornej prvej predlekárskej pomoci postihnutým osobám

 Výrobca vozidla firma BPS SZCZESNIAK Poľsko, dodavateľom vozidla je firma JR-1 Tibor Lauko, Senica.

Hasičský a záchranný zbor disponuje 3 ks týchto vozidiel, ktoré slúžia na hasičských staniciach v Nitre, Žiline a Prešove. 

Fotografie k článku

Hodnotenie: 3.5

Súvisiace články

Pridaj komentár

Meno:
Text:
Overovací reťazec:
Facebook ikona Pridajte sa k nám!

Videá

DHZ Konská 2007

DHZ Konská 2007
Zábavné zábery z hasičskej s...

Horí hhhhhh

Horí hhhhhh
Video: Hoří horní Heršpick&a...


webgrafika