Zásahové cvičenie Turiec 2012

Kategória: Prevencia Pridané 02.06.2012 Autor: Michal Repiščák
Popisek
V sobotu 26.5.2012 sa v Martine na Kolónii Hviezda konalo prvé veľké zásahové cvičenie dobrovoľných hasičov a psovodov v spolupráci s profesionálnymi hasičmi. Organizátorom tohto cvičenia bol Dobrovoľný hasičský zbor Priekopa.

Cvičenie bolo zamerané na likvidáciu rozsiahleho lesného požiaru, ktorý bol spôsobený horiacou horskou chatou.

Horská chata sa zapálila z nedbanlivosti, kde turisti nezabezpečili oheň v krbe a nad ránom sa rozhorela chata a následne hora. Časť turistov sa pridusila a časť v panike ušla do hory. Jednalo sa o 11 turistov, časť z nich potrebovala ošetriť a po ostatných bolo vyhlásené pátranie.

Cvičenie bolo sťažené horským terénom s prevýšením do 120 metrov, kde sa toto prevýšenie muselo prekonať a vytlačiť voda na uhasenie požiaru, minimalne do 2/3 úseku.

Toto cvičenie absolvovalo 180 účastníkov, kde každý mal svoju úlohu. Od zabezpečenia požiaru, zabezpečenia kyvadlovej dopravy pre dodávku vody, vyrobenie si vlastného jazierka pre čerpanie vody. Ďalší pátrali po nezvestných, nesmeli chýbať aj figuranti a základný veliteľský štáb, kde sa všetko zaznamenávalo, vyhodnocovalo a zabezpečovala strava a rozvoz vody, pre členov zásahových jednotiek. Komunikácia medzi jednotlivými týmami prebiehala pomocou vysielačiek, na ktorých sa tiež precvičili schopnosti komunikácie a rýchleho jednania.

Cvičenia sa zúčastnili hasičské zbory MHZ Martin, DHZ Priekopa, OR HaZZ Martin,  Psovodi a záchranári ZA, DHZ Blatnica, DHZ Tur.Kľačany, DHZ Lipovec, DHZ Belá – Dulice, HZ Žabokreky, DHZ Turany, DHZ Krpeľany, DHZ Vricko, DHZ Nolčovo, DHZ  Necpaly, DHZ Záturčie. Zbory pri zásahu využili 8ks cisternových automobilov, 8ks zásahových čerpadiel, 12 ks malých čerpadiel, 9ks dopravných automobilov a 3 štvorkolky.

Hlavným cieľom cvičenia bolo zdokonalenie a precvičenie si spolupráce jednotlivých zložiek a účastníkov. Koordinácia a rozdelenie si prác v zásahových úsekoch, precvičenie si zásahových techník v reálnom prostredí, poskytnutie predlekárskej prvej pomoci v teréne. V neposlednom rade bolo cvičenie veľkým prínosom pre odstránenie nedostatkov, ktoré sa priamo počas akcie vyskytli a bude im možné sa v budúcnosti vyhnúť a tiež sa v najbližšom zásahovom cvičení na ne zamerať.

Autor článku: Magdaléna Adamovská

Autor fotografií: Jana Repiščáková

Fotografie k článku

Hodnotenie: 3.7

Súvisiace články

Pridaj komentár

Meno:
Text:
Overovací reťazec:
Facebook ikona Pridajte sa k nám!

Videá

Sprinkler v spomalenom zábere

Sprinkler v spomalenom zábere
Ako vyzerá činnosť srinklera?...

911 - Brutal hip-hop

911 - Brutal hip-hop
Mno aj tak sa dá robiť reklama...


webgrafika