Slovenskí hasiči na FIREFIGHTER COMBAT CHALLENGE 2012 v Poľsku.

Kategória: Správy Pridané 28.07.2012 Autor: Adrián Ficík
Popisek
V priebehu dvoch dní 21 a 22.7.2012 sa v poľskom mestečku Toruň uskutočnili dve súťaže profesionálnych hasičov.

Prvou súťažou bolo TFA (z orig. Toughest Firefighter Alive  Poland 2012.)

V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 5 min. prestávkou na oddych tak hasiči museli napr. v behu rozvíjať pogumované hadice ,,B´´ v dĺžke 80 m, ďalej 100krát udierať obojruč 6 kg kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 80 kg figurínu simulujúc záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 3,0 m bariéru. Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch rebríkov, výstupom a zostupom do oceľovej veže so záťažou 15 kg kanistra v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc ako záťaže na lane a nakoniec bežať 300metrov s dvomi hadicami ,,C´´ do veže Staromestskej radnice.

Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát, alebo UBO (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Adrián Ficík v Kategorii M35(od 35-39 rokov) obsadil siedme miesto a Vlastimil Tomovič obsadil v kategórii M 45+(nad 45 rokov) šieste miesto. Súťaže sa zúčastnil aj Juraj Kopúnek.

Celkovo sa do súťaže zapojilo 195 hasičov z 10 krajín a to: Nemecka, Francúzka, Slovinska, Anglicka, USA, Kanady , Litvy, Poľska, Slovenska, Maďarska.

Druhou súťažou bola Firefighter Combat Challenge. Súťažiaci je oblečený v komplet hasičskej výstoji + ADP(autonómny dýchací prístroj) s nasadenou ochrannou maskou. Súťažilo sa paralelne vo dvojiciach a štafetách.(štafetu tvorilo 3-5 hasičov). Pravidlá boli veľmi prísne, až nás to na niektorých úsekoch zaskočilo. Súťažiaci čakal na pokyn (výstrel) rozhodcu pred vežou, kde si musel po odštartovaní vyložiť na rameno poskladanú v harmonike hadicu,,A´´a ľubovoľným spôsobom, buď po jednom , alebo po dvoch schodoch vystúpiť na tretie podlažie veže, uložiť danú hadicu na miesto a pokračovať vyťahovaním závažia(2 hadíc)na vežu. Nasledovalo zbehnutie po schodoch, bez hadice  po jednom schodíku, ak to súťažiaci nedodržal za každý schod dostával trestné sekundy. Nasledovala disciplína úder kladivom, kde bolo potrebné udierať do závažia vo vodiacej konštrukcii na určenú vzdialenosť. Kladivo bolo potrebné uložiť na určené miesto. Nasledoval slalom pomedzi kužele. Nasledne ťahanie zavodnených 2,,C´´ hadíc s následným prechodom cez dvojkrídlové dvierka a výstrekom na terč. Záver disciplín spočíval v ťahaní figuríny(cúvani) na vzdialenosť 30 metrov až do cieľa.

Adrián Ficik obsadil pekne 3.miesto v kategórii M35(celkovo 10 zo 173 súťažiacich) a Vlastimil Tomovič obsadil 8. miesto v kategórii M45+.

Pre slovenských hasičov to bola premiéra na tejto významnej medzinárodnej súťaži, ktorá si začína získavať čoraz väčšiu popularitu aj v Európe, pretože na americkom kontinente medzi hasičmi je veľmi známa a  populárna.

 

                                                                           S  pozdravom Adrián Ficik TFA Team Slovakia

Fotografie k článku

Hodnotenie: 3.6

Súvisiace články

Pridaj komentár

Meno:
Text:
Overovací reťazec:
Facebook ikona Pridajte sa k nám!

webgrafika