Svätý Florián - patrón všetkých hasičov

Pridané 15.02.2011 Autor: Redakcia
Popisek
Svätý Florián je ochranca pred ohňom, vodou a vojnou. Preto je od nepamäti patrónom všetkých hasičov. Okrem toho však chráni aj kominárov, murárov a staviteľov mostov.

Zobrazuje sa ako rímsky vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou, v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom. Sviatok sv. Floriána slávime 4.mája ( Deň hasičov a záchranárov).

Svätý Florián žil koncom 3. a začiatkom 4. storočia po Kristovi. Bolo to za vlády rímskeho cisára Diokleciana. Narodil sa v Cetii, v dnešnom Zeilselmaure v Rakúsku neďaleko Linzu. Stal sa vojakom a neskôr dosiahol hodnosť plukovníka pohraničných rímskych légii. Posledné roky služby pôsobil v légii v meste Lauriakum, dnešné Lorch. Vtedy Rakúsko patrilo pod Rím.

Podľa legendy ochránil sv. Florián istého uhliara, ktorý spadol do ohňa a na príhovor svätca bol zachránený. Iní pripisujú Floriánovo patrocínium nad hasičmi jeho mučeníckej smrti vo vode, ktorú oddávna používali na hasenie požiarov.

To najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Svoj život obetoval preto, aby zachránil ďalších 40 spoločníkov - vojakov, ktorí sa stali kresťanmi. Jeho odvahu, vernosť svojmu presvedčeniu a altruizmus s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom hasičov a záchranárov.

Ďalšími patrónmi hasičov v histórii boli sv. Vavrinec, sv. Agáta no napríklad v Taliansku je to Svätá Barbara.

Fotografie k článku


Počet videní: 32231x / Hodnotenie: 3.6

Súvisiace články

Pridaj komentár

Meno:
Text:
Overovací reťazec: Overovací reťazec
Facebook ikona Pridajte sa k nám!

webgrafika