Rušná zimná sezóna 2011 - 2012

Pridané 10.02.2012 Autor: ATE
Popisek
Zimné športy si od začiatku zimnej turistickej sezóny 2011/12 vyžiadali spolu 14 zásahov Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR-TRANSPORT EUROPE.

Najčastejšie, až 11-krát, pomáhal vrtuľník zraneným lyžiarom, snowboardistom a skialpinistom, v jednom prípade potrebovali pomoc zranený horolezec, turista a 4-ročné dieťa zranené počas sánkovania. Lekári VZZS ATE ošetrovali  počas týchto zásahov vážne poranenia končatín, chrbtice a hlavy. Najčastejšou príčinou zranení boli pády na lyžiach a snowboardoch, v dvoch prípadoch zasahoval vrtuľník po vzájomnej zrážke lyžiarov, záchranári pomáhali aj lyžiarovi zranenému po náraze do stromu, rýchlu pomoc vrtuľníka ocenil aj zranený a podchladený skialpinista. Zachraňovaní boli vo  veku od 4 do 58 rokov.
    Zrejme najnáročnejšou záchrannou akciou bol technický zásah za tmy, ktorý sa uskutočnil na konci vianočných prázdnin v lyžiarskom stredisku Chopok Juh – Srdiečko, kde zo zjazdovky do lesa zišiel 29-ročný snowboardista z Rimavskej Soboty. Pri páde si spôsobil vážnu otvorenú zlomeninu predkolenia a privolaní záchranári žiadali okamžite o spoluprácu vrtuľník. Leteckí záchranári spustili z vrtuľníka priamo k pacientovi lekárku. Tá po ošetrení naložila pacienta do vákuového matraca a pomocou palubného navijaku ho evakuovala z terénu a vrtuľníkom ho previezli do nemocnice.
V zimnej sezóne 2010/2011 pomáhali posádky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE  lyžiarom spolu 45krát. Pri pohľade do minuloročných štatistík sa dá tiež konštatovať, že to najrušnejšie obdobie zimnej sezóny leteckých záchranárov ešte len čaká. Najviac „lyžiarskych zásahov“ počas uplynulej zimnej sezóny mali totiž vrtuľníkoví záchranári v mesiaci február, kedy vzlietli 20-krát. Súviselo to predovšetkým s prázdninami a vhodnými lyžiarskymi podmienkami v slovenských lyžiarskych strediskách.

ilustračné foto

Fotografie k článku


Počet videní: 6421x / Hodnotenie: 3.7

Súvisiace články

Pridaj komentár

Meno:
Text:
Overovací reťazec: Overovací reťazec
Facebook ikona Pridajte sa k nám!

Videá

Lego a požiarny útok

Lego a požiarny útok
postavičky z lega a požiarny útok. ...

Trailer: hasičský šport - Rusko

Trailer: hasičský šport - Rusko
Geniálne video zachytávajúce ...

Zábavný klip z hasičských súťaží

Zábavný klip z hasičských súťaží
Nevidarené požiarne útoky...


webgrafika